(Saken oppdateres)
Hovedindeksen på Oslo Børs er opp fredag og stiger 0,7 prosent til 1.404,05 poeng.
Blant de toneangivende europeiske børsene stiger tyske Dax 1,1 prosent og britiske FTSE100 0,2 prosent. Franske CAC40 klatrer 0,4 prosent.
Olje
Brent-oljen med november-levering faller 0,1 prosent fredag til 71,50 dollar fatet, mens WTI-oljen er ned 0,1 prosent til 67,62 dollar fatet.
Til sammenligning ble et fat nordsjøolje omsatt for 71,38 dollar fatet ved børsslutt i Oslo torsdag.
Torsdag falt oljeprisene kraftig etter at Financial Times meldte at Saudi-Arabia har innstilt seg på nettopp lavere priser og at landet er klart til å bringe produksjonen tilbake som planlagt fra 1. desember, etter en lengre periode med frivillige kutt.
– I to år har vi sagt at end game i oljemarkedet er at Saudi-Arabia kommer til å sende en flodbølge gjennom markedet. Usikkerhetsmomentet er når denne kommer, sier analytiker Vidar Lyngvær i Danske Bank Markets til Finansavisen.
Equinor stiger fredag 1,8 prosent til 260,75 kroner, mens Aker BP klatrer 2,7 prosent til 223,30 kroner. Vår Energi er opp 2,2 prosent til 32,31 kroner.
Stiger etter bud
Kriserammede Vow melder fredag at de har fått på plass en brofinansiering med DNB på 125 millioner, og er nå ute etter å hente opptil 250 millioner i frisk kapital.
Et konsortium bestående av blant andre Christen Sveaas, Arne Blystad, Eirik Must, Øystein Stray Spetalen og Arne Fredly vil nå skyte inn penger.
Aksjen stiger 13,2 prosent til 3,05 kroner. Til tross for dagens oppgang er imidlertid aksjen fortsatt ned 47 prosent den siste måneden. Siden nyttår har den falt 69 prosent.
Også Xplora Technologies stiger kraftig, og er nå opp 13,5 prosent til 21,50 kroner. Tech-selskapet melder fredag at de byr nesten 40 prosent over torsdagens sluttkurs for svenske Doro.
– Doros imponerende resultater, med salg av over 1,5 millioner mobile enheter årlig, har fanget vår interesse, og vi ser en enorm mulighet til å bygge videre på denne suksessen, sier Xplora-sjef og -gründer Sten Kirkbak i en kommentar.
Ellers klatrer Hexagon Purus 17,2 prosent til 10,90 kroner. DNB Markets har fredag oppgradert aksjen fra hold til kjøp med et kursmål på 14 kroner.
– Det var mayhem
Torsdagens klare taper var Nordic Semiconductor, som dundret ned 24,2 prosent på høy omsetning. Det skjedde etter at de i forkant av sin kapitalmarkedsdag la frem nye finansielle mål.
Under selve kapitalmarkedsdagen skal det imidlertid ha vært mange spørsmål, og få svar.
– Det var mayhem under investordagen. Hele kapitalmarkedsdagen ble overskygget av den «beskjedne» vekstkommentaren for 2025, som skapte mye forvirring, sier Pareto Securities-analytiker Olav Rødevand til Finansavisen.
Fredag er aksjen blant børsens mest omsatte, og faller videre 0,1 prosent til 106,90 kroner.
Konsernsjef Vegard Wollan uttalte også fredag at gårsdagens kommentarer ikke var for å villede markedet
– Vi diskuterer 2025 fordi vår nåværende forventning for øyeblikket er noe lavere vekst i 2025, og derfor mener vi det er fornuftig å gi det signalet samtidig som vi presenterer denne ambisiøse planen. Det er den eneste grunnen, for hvis vi ikke hadde gjort det, ville vi ha gitt et annet signal, sa Wollan ifølge TDN Direkt.
I Finansavisens Bjellesau-oversikt ser man også at Aasulv Tveitereid er i ferd med å gi opp caset. Rett før kapitalmarkedsdagen solgte han nær 400.000 aksjer, tilsvarende 27,6 prosent av aksjene sine.
I rødt
Storeier Radforsk har nå solgt ytterligere 7,5 millioner aksjer i Nykode til dumpringpris.
Kursen i blokken var satt til 4,00 kroner pr. aksje, hvilket innebærer et transaksjon på 30 millioner kroner, ifølge data fra Infront. I tillegg er det gått en blokk på 1 millioner aksjer til samme kurs fra en hittil ukjent selger.
Aksjen stiger 0,2 prosent til 4,65 kroner.
Gjennom et blokksalg har Rasmussengruppen solgt hele sin beholdning på 11 prosent i industriselskapet Nekkar. Salget ble gjort til en kurs på 8 kroner, tilsvarende en rabatt på rundt 24 prosent mot sluttkurs torsdag.
Nekkar-aksjen faller hele 11,1 prosent til 9,34 kroner.
Høyt på taperlisten finner vi også Nordic Aqua Partners , som har landet en emisjon på 350 millioner kroner til en kurs på 75 kroner. Det er godt under torsdagens sluttkurs, og aksjen faller nå 13,1 prosent til 79,50 kroner.