Tysk varsko om rentene
Sterk lønnsvekst gjør at Tysklands sentralbank maner til forsiktighet.

Tysklands sentralbank tar nå til orde for en forsiktig tilnærming med eventuelle ytterligere rentekutt. Bundesbank peker på at sterk lønnsvekst gjør det vanskeligere å få ned inflasjonen i eurosonen, melder Reuters.
I forrige uke besluttet Den europeiske sentralbank (ESB) å holde rentene uendret , og sentralbanksjef Christine Lagarde uttrykte at neste rentemøte, i september, er «helt åpent».
Bundesbank tror imidlertid at blant annet et sterkt arbeidsmarked kan komme i veien for at ESB når inflasjonsmålet på 2 prosent.
«Enkelte av faktorene som støtter økonomien gjør det vanskeligere å nå inflasjonsmålene,» heter det i en månedsrapport fra Bundesbank, ifølge Reuters.
«Arbeidsmarkedene opererer fortsatt på høy kapasitet, lønnsveksten er rask, og prisene stiger sterkt, særlig i tjenestesektoren. Inflasjonsrisikoene dominerer også på tilbudssiden,» heter det.
Nøye vurdering
Sentralbanken mener å se lav sannsynlighet for noe mer enn en moderat nedgang i tjenesteinflasjonen de kommende månedene, og anslår at den totale inflasjonen ville ligge rundt dagens nivåer. I lys av dette, og tallene som gjelder nå, mener Bundesbank at ytterligere rentekutt bør «vurderes nøye».
Inflasjonen i eurosonen var på 2,5 prosent i juni, viste de endelige tallene fra Eurostat i forrige uke. Dette var ned fra 2,6 prosent måneden før – og ned fra 5,5 prosent i juni 2023.
På månedsbasis var inflasjonen på 0,2 prosent, det samme som i mai.
De første inflasjonstallene for juli ventes neste uke, onsdag 31. juli.