Oslo Børs ligger an til fall onsdag, etter den flate utviklingen tirsdag. Hovedindeksen er i 15.30-tiden ned rundt 0,5 prosent.
Det skjer etter bred oppgang på Wall Street tirsdag kveld og børsoppgang i Kina og Hongkong onsdag morgen.
Oljeprisene trekker også nedover. November-kontrakten for Brent-oljen er ned 1,4 prosent til 74,10 dollar fatet, mens den amerikanske WTI-oljen er ned 1,6 prosent til 70,40 dollar pr. fat. Ved børsslutt tirsdag lå Brent-oljen rundt 75,21 dollar fatet.
Oljemarkedet preges av både Kinas stimulansetiltak denne uken og uroen i Midtøsten. SEB-analytiker Ole Hvalbye tror dette vil bidra til å sende oljeprisen tilbake mot 80 dollar , og SpareBank 1 Markets-analytiker Teodor Sveen-Nilsen har snudd om oljeaksjer. Han mener nå at Equinor og Aker BP har falt for mye, og at begge oljegigantene skal kjøpes – sammen med to andre toppvalg.
John Fredriksen er imidlertid forsynt i Equinor og dumper aksjer her for 375 millioner kroner.
Equinor-aksjen er onsdag ettermiddag ned 1,4 prosent. Aker BP, der Fredriksen i stedet kjøper mer, er ned 1,2 prosent. Vår Energi er ned 1,9 prosent, mens DNO faller 1,4 prosent.
Okea stiger derimot 4,3 prosent. ABG-analytiker John Olaisen mener «to kjempelodd» kan sende aksjen til himmels.
Høyt i omsetningstoppen onsdag er også MPC Container Ships . Containerrederiet har meldt om kjøp av fire 3.800 TEU-skip for tilsammen 180 millioner dollar, eller 1,9 milliarder kroner. Fartøyene ventes å bli levert fra nåværende eier i fjerde kvartal, og etter hvert gå inn i en ny, allerede avtalt charteravtale som ventes å generere inntekter på 150 millioner dollar. Shippingaksjen er opp 4,6 prosent.
Wallenius Wilhelmsen stiger også på høy omsetning. Samme dag som bilskipsrederiet avholder kapitalmarkedsdag har det meldt at det oppskalerer fire av bilskipene det har bestilt, fra en kapasitet på 9.300 bilenheter (CEU) til 11.700 CEU, som gjør skipene til verdens største såkalte PCTC-fartøyer. De fire inngår i de totalt 12 Shaper Class-fartøyene Wallenius Wilhelmsen har bestilt ved Jiangsu-verftet.
Aksjen er opp 2,1 prosent til 130,30 kroner. Den handles onsdag ekskludert utbytte på cirka 11,22 kroner pr. aksje.
Frontline faller rundt 3 prosent, mens tankkonkurrent Hafnia er ned 2,4 prosent.
Norsk Hydro faller rundt 1 prosent, etter en oppgang på 5,3 prosent tirsdag, løftet av stimulansetiltakene i Kina. Onsdag har selskapet meldt om planer om å bygge et nytt pumpekraftverk i Luster kommune. Totale investeringer for prosjektet estimeres til 1,2 milliarder kroner.
TGS faller 0,8 prosent, etter oppgang tidligere på dagen. Pareto Securities har gjenopptatt dekningen av TGS, der seismikkselskapet får en kjøpsanbefaling.
Tomra-aksjen stiger rundt 2,6 prosent. Panteselskapet har meddelt at det er valgt som eneste leverandør av pantemaskinløsninger til den australske delstaten Tasmanias retursystem, med ventet oppstart medio 2025. Det innebærer at Tomra vil drifte et nettverk med 49 returpunkter med over 100 pantemaskiner via et joint venture med Cleanaway.
Blant onsdagens vinnere er Øystein Stray Spetalen-dominerte Standard Supply. Her har styret besluttet å foreslå et ekstraordinært utbytte på 1,10 kroner pr. aksje, og aksjen er opp rundt 9 prosent.
Inkludert dette utbyttet vil selskapet ha returnert cirka 1,2 milliarder kroner, eller 6,27 kroner pr. aksje, til aksjonærene siden børsnoteringen i juli 2022, opplyses det i en melding. Det ekstraordinære utbyttet må godkjennes i en ekstraordinær generalforsamling 9. oktober. Der vil det også bli forelått å betale ut ekstraordinære styrehonorarer.
Arctic Bioscience stiger 11,3 prosent. Selskapet har presentert ny celleforskning som viser «effekter av fosfolipidestere fra silderogn i immunceller og hudceller som er forenlig med en anti-psoriatisk virkning av medisinkandidaten HRO350». Dataene skal ifølge selskapet bidra til å forklare hvorfor og hvordan HRO350 kan virke mot psoriasis.
ABL Group er opp rundt 5 prosent. Ved børsslutt tirsdag ble det kjent at en ikke-navngitt finansiell investor ville utforske muligheten for å kjøpe opptil cirka 10 prosent i selskapet. Onsdag morgen har SpareBank 1 Markets, som ble engasjert til å bistå i prosessen, meddelt at den hemmelige kjøperen ikke vil gjennomføre et slikt kjøp.
Norconsult er av Stord kommune valgt til å designe et nytt anlegg for behandling av avløpsvann. Prosjektet starter i fjerde kvartal og har en estimert verdi på mellom 40 og 60 millioner kroner. Norconsult-aksjen er onsdag opp 0,3 prosent.
Horisont Energi er opp 2,6 prosent, etter fall tidligere onsdag. Etter børsslutt tirsdag opplyste selskapet at det, sammen med styret og større aksjonærer, har igangsatt en strategisk gjennomgang for å utforske mulighetene for selskapets prosjektportefølje innen karbonfangst og -lagring samt ren ammoniakk.
Helse Sør-Øst har valgt Omda Cytodose, Omdas system for sikker og effektiv kreftbehandling, opplyses det i en melding. Programvaren vil nå bli levert til regionale helsemyndigheter som betjener 90 prosent av Norges befolkning, ifølge selskapet. Omda, som tidligere het CSAM Health Group, er ned 1 prosent.
Next Biometrics faller 2,1 prosent. Fingeravtrykkssensorselskapet har meldt om en ny bestilling fra Bangladesh verdt 5 millioner kroner.
Instabank stiger 0,3 prosent. Selskapet har onsdag meldt at det selger en betydelig del av bankens misligholdte usikrede lån i Finland. Lånene har en bokført verdi på cirka 26 millioner euro.
Entra-aksjen faller 1,3 prosent etter børsmeldingen om en ny, tiårig leiekontrakt med Holberg Fondsforvaltning for cirka 900 kvadratmeter i Nygårdsgaten 93–97 i Bergen.